Náš životní příběh a cesta k montessori

Životní cesty Míši a Kamily se s malými přestávkami prostupují už více než 20 let. Poznaly se na střední škole.

“Na střední pedagogické škole jsme vlastně i poprvé slyšely o pedagogice Dr. Montessori.

Naše středoškolská profesorka Jana Švarcová byla jejím systémem nadšená a myslím, že i podpořila, aby v rámci praxí mohly studentky navštěvovat školku sídlící v areálu školy, kde tehdy učila zřejmě první česká učitelka s AMI vzděláním z Německa – paní Věra Šebestová.“ Kamila

„ Měla jsem možnost být v této školce měsíc na souvislé praxi a vzpomínám si, jak už tenkrát  to se mnou ladilo a jak mi tam s dětmi a s paní učitelkou Věrou bylo dobře. Dosud mám v živé paměti tváře a jména jednotlivých dětí. Některé potkávám dodnes, například jako učitele svých vlastních dětí.“ Míša

Po střední škole absolvovaly obě PedF UK, jejich cesty se však na chvíli rozdělily. Míša vystudovala učitelství I. stupně s aprobací dramatická a tělesná výchova, Kamila učitelství II. stupně v oboru český jazyk a výtvarná výchova.

Po škole obě vyrazily do praxe, do klasického školství, Míša učila na I. stupni a Kamila si vyzkoušela učitelství na II. stupni ZŠ i na víceletém gymnáziu. Obě ale cítily, že tradiční systém s nimi tak úplně nerezonuje a vydaly se na odlišnou osobní i profesní dráhu.

Vždy se ale vracely k věcem, které je naplňují. Obě mají rády umění, Kamila výtvarné umění, tvořivost, kreativitu, vedla tedy různé výtvarné kroužky pro děti i rodiče. Míšu zase naplňuje hudba, hrála v kapele, pracovala v hudebninách, vedla hudebně pohybové kurzy, také ráda sportuje.

Pak nastal pro obě čas mateřství. Během několika dalších let se Kamila stala matkou tří dětí, Míša dvou dětí. Aniž o sobě něco blíže věděly, znovu se jejich cesty setkaly.

 “V roce 2007 jsem se přihlásila na český diplomový montessori kurz a s překvapením zjistila, že Míša je frekventantkou v předešlém ročníku. Ke konci kurzu jsem od Míši dostala nabídku zkusit si práci lektorky v RC Paleček, kde sama praktikovala. Spolu s Míšou a ještě další lektorkou, Veronikou Posar, jsme začaly spolupracovat na vývoji kurzů pod názvem Začínáme s montessori pro batolata a předškolní děti v doprovodu rodičů. V dalším roce vzniklo RC Andílek, kde jsme dále rozvíjely tento koncept práce s batolaty a s dětmi předškolního věku po novým názvem Montessori pracovny.”

Postupem času RC Andílek rozšířilo své služby nejen pro rodiny s dětmi, ale také pro děti samotné a pro dospělé. Momentálně nabízí kontinuální montessori vzdělání pro děti od 18 měsíců až po ZŠ. Současně je mezinárodním montessori výcvikovým centrem pro Českou Republiku pod záštitou Association Montessori Internationale (AMI). Díky tomu získaly Míša s Kamilou možnost pokračovat v montessori vzdělání a udělat si mezinárodní učitelský výcvik.

Míša absolvovala nejprve AMI výcvik zaměřený na děti od 2,5 do 6 let a posléze obě s Kamilou absolvovaly výcvik Asistence raného dětství zaměřený na děti od narození do 3 let.

Kromě provázení dětí a rodičů montessori pracovnami, dostaly též příležitost začít s lektorováním dospělých. Lektorovaly v rekvalifikačních kurzech pro dospělé po celé České republice, pomáhaly ženám v návratu na trh práce, setkávaly se s různými příběhy a osudy rodičů. Staly se také lektorkami vzdělávání dospělých v oblasti montessori pedagogiky.

Ve školním roce 2014/15 si vyzkoušely spolupráci při vedení první pilotní Dětské skupiny - montessori komunity batolat, kde působily jako hlavní učitelky.

Ve své práci propojují Kamila s Míšou jak své vzdělání, tak i bohaté profesní a mateřské zkušenosti.

Dnes přednášejí společně i každá zvlášť, spolupráci si každopádně velmi užívají.