Nosí dárky Ježíšek? Pohádka nebo lež?

Vánoce v duchu montessori - jaké by mohly být?

V klidu, v rodinném kruhu, se zachováním některých zvyků lidové tradice, s úctou k řemeslu, s láskou mezi dospělými i dětmi, ve snaze o porozumění a harmonii. Čím méně tím lépe, čím více vlastníma rukama či důvtipem, tím více od srdce k srdci ... 

Jak pojímáme předvánoční čas doma či ve školce?

Jakmile se začne blížit advent, všude kolem sebe děti slyší povídání o Mikulášovi a o Ježíškovi. 

Jedni tvrdí, že pohádka o Ježíškovi patří k těm nejkrásnějším pro každé dítě - "dárky přece nosí Ježíšek". Druzí jsou zase zastánci toho, že děti si zaslouží pravdu a lhát jim nechtějí. Dárky tedy nosí rodiče.

Proč dospělí lžou?

Z dobrého úmyslu hrát hru na tajemno, překvapení spojené s tím, že dárky se berou odkudsi z nebe. Je v tom kus mystična, které samy možná zažili v dětství, kdy ještě věřili... Takovému lhaní bez úmyslu někoho poškodit se říká bílá lež. Je to lež, ale bez zlého úmyslu.

Máme vždy volbu, jak to právě my doma pojmeme, jaké hry, nebo skutečnost budeme dětem předkládat.

Předložíme-li ale dětem holou skutečnost "dárky nosí rodiče, tak si vyber, co chceš" ... vytrácí se poetično a Vánoce začínají zavánět materialismem bez přesahu, což možná některým rodičům také nesedí.

Webinářem vás provedou

Kamila Balcarová
Kamila Balcarová

Průvodkyně pro věkovou kategorii 0 - 3 a 3 - 6.

Míchaela Willheimová
Míchaela Willheimová

Průvodkyně pro věkovou kategorii 0 - 3 a 3 - 6.

Pojďte s námi na toto zajímavé téma diskutovat

Cest je mnoho a každá má svůj význam a my věříme, že nejdůležitější je naslouchat a utvořit si vlastní model, který vyhovuje nám a naší rodině. Kamila s Míšou se s Vámi podělí o to, jak to mají doma a ve školce ony.

První Vánoce s dítětem